Кого і як підтримуватиме Італія в новому економічному пакеті? – блог Вікторії Вдовиченко

|
|
Кого і як підтримуватиме Італія в новому економічному пакеті? – блог Вікторії Вдовиченко
pro_italiyu_v_detalyah-2

Вікторія Вдовиченко, кандидатка історичних наук, асоційована експертка Ради зовнішньої політики “Українська призма”, випускниця програми #LAD_Ukraine у 2019 році.

Прем’єр-міністр Джузеппе Конте оголошує про майже повний перезапуск життя італійців указом уряду від 13 травня.

Отож, він передбачає 55 млрд економічної підтримки, що стане чинною з наступного тижня, за що іще мають проголосувати депутати. Передбачається 25,6  млрд виплат для працівників як допомога по безробіттю, 14-16 млрд – безпосердньо підтримка для підприємств. У розмірі 4 млрд Італія знизить податки для підприємств до 250 мільйонів обороту. Новий указ тимчасово «заморожує» податок на прибуток підприємств для всіх компаній із щорічним оборотом нижче 250 мільйонів євро та надає малому бізнесу безповоротну допомогу до 40 000 євро. Крім того, указом передбачається, що уряд може втручатися та рекапіталізувати неприбуткові компанії відповідно до нових правил допомоги ЄС, що дозволяють вливати державний капітал.

Іще трішки цифр: виділяється 1,4 мільярди для шкіл, університетів (з “безпечним поверненням у вересні”), 1,15 мільярда для сільського господарства, 3,25 мільярда для системи національне здоров’я та важливий показник у 4 мільярди для туризму (той сектор економіки, що був в прямому значенні цього слова «задушений» пандемією).

З іншого боку, для того, щоб полегшити громадянам та бізнесу, здійснена загальне відтермінування податків та зупинку виплат по IRAP. І тут вводжу для вас новий термін:  регіональний податок на виробничу діяльність (IRAP) – це місцевий податок, який збирає регіон, де здійснюється виробнича діяльність, що підлягає оподаткуванню.

Указ також запроваджує так званий «надзвичайний дохід» до 800 євро для малозабезпечених сімей.

Деякі статті, передбачені новим декретом,  стосуються фондів, призначених для конкретних територій, у тому числі й  південної Італії. Перш за все, передбачено дотації з Фонду на підтримку економічної діяльності у віддалених районах, що збільшилися до 60 мільйонів євро в термін на 2020 рік, іще на 30 мільйонів – у  2021 році і на 30 мільйонів – 2022 році, «також для того, щоб муніципалітети могли задовольнити більші потреби в підтримці мікропідприємства, ремісництва та малі виробництва, що постраждали через епідемію Covid-19.

Зростають податкові пільги на інвестиції в дослідження та впровадження нових виробничних технологій для регіонів Абруццо, Базиліката, Калабрія, Кампанія, Молізе, Апулія, Сардинія та Сицилія Зокрема:

  • Податкова пільга для великих компаній зростає з 12% до 25% (принаймні 250 працівників та оборот не менше 50 млн; або загальний баланс не менше 43 млн. євро)
  • Податкова пільга для середнього бізнесу зростає з 12% до 35% (принаймні 50 працівників та оборот не менше 10 млн. євро)
  • Податкова пільга для малого бізнесу зростає з 12% до 45% (при меншій кількості 50 працівників та загальному обороті чи балансі до 10 мільйонів євро)

Нарешті, внесок від держави, що не підлягає поверненню, надається для підтримки ліквідності компаній та самозайнятих людей, що фінансуються за допомогою механізму «Залишаюся на Півдні», що сприяє створенню нових бізнес-заходів та активностей на Півдні Італії.

Прем’єр-міністр Джузеппе Конте пояснює, що цей указ, який «важить» як два попередні економічні маневри, що є, насправді, розміром двох держбюджетів за попередні періоди.

У чому тут річ? А в тому, що вперше в Італії за останні вісім років оголошена масова легалізація іммігрантів, які упродовж тривалого часу жили і працювали в країні незаконно (без дозволу на проживання). Однак і тут не все так просто, адже  легалізувати своє перебування на Апеннінах зможуть лише окремі категорії трудових мігрантів.

Палаццо Кіджі (Кабінет міністрів Італії) готовий вислухати думки парламентарів та внести зміни до існуючого указу, який так довго дебатувався різними політичними силами та Конфіндустрією.

Відповідно до знову ж таки учорашнього урядового указу, запит на отримання тимчасового дозволу на проживання (permesso di soggiorno) можуть подавати робітники зі сфери домашніх послуг (доглядальниці, прибиральниці, няні), та ті, хто є задіяним в сільському господарстві (збирачі врожаю, тощо).

Йдеться наразі про надання тимчасового дозволу на проживання з терміном дії шість місяців.

На політичному рівні після кількох суперечок повертається питання про появу нелегального найму працівників, і міністр сільського господарства Тереза Белланова з  партії «Італія Віва» на прес-конференції робила провокативні заяви: «Це принциповий момент, адже  «невидимі» працівники будуть менш невидимими: від сьогодні держава перемагає, бо вона сильніша від злочину та найму».

Крім того, після багатьох сварок із Рухом 5 зірок, було додано в указі іще один абзац, який прямо забороняє зупинити кримінальне провадження проти роботодавців, розслідуваних за цілою низкою злочинів. Якщо вони вже засуджені, то вони навіть не зможуть подати заявку на легалізацію своїх працівників. «Немає знижок чи подарунків для тих, хто їх не заслуговує», – пояснює представник Руху 5 зірок Віто Кримі.

 Конте, подякувавши Руху 5 зірок за їхній внесок у дебати, говорить про важливий результат, а точніше про “битву цивілізацій, яка йде рука об руку з боротьбою з організованою злочинністю”.

Однак, крім статті 110-2 (про нелегальних мігрантів), яка викликала сварку більшості, решта указу присвячена заходам допомоги італійцям. Серед заходів, які, в перспективі, могли допомогти «економічному» одужанню, є екобонус у розмірі 110%: ті, хто реконструюють свої помешкання з урахуванням екологічних норм або адаптують його бути стійкими до землетрусів, отримають більше коштів, які поверне держава, аніж витрачено на переобладнання такого будинку чи помешкання.