Львівський регуляторний хаб

|
Львівський регуляторний хаб

Львівський регуляторний хаб – це незалежний аналітично-адвокаційний центр, який займається впровадженням змін у місцевому самоврядуванні через аналіз, адвокацію (просування змін) та імплементацію (реалізація змін). Хаб був створений при Школі публічного управління УКУ у 2016 році.

ЛРХ успішно впроваджує кращі практики антикорупційної та регуляторної експертизи в країні, проводить навчання з регуляторної політики та адвокаційної діяльності та здійснює моніторинг нормативно-правової бази в сфері регулювання.Одним з головних завдань які ставить собі команда Хабу в процесі аналізу регулювань є створення якомога простіших норм та процедур, збільшення економічної вигоди для міста, а також передбачення таких запобіжників, які унеможливлять системні зловживання.Більше інформації та корисних матеріалів доступно на сайті організації, сторінці Facebook та Youtube каналі.

Історія становлення:

Вперше ідея створення хабу виникла в 2016 році під час консультацій з Державною регуляторною службою України. Пілотним регіоном для її імплементації одразу була визначена Львівщина, в тому числі завдяки наявності потужної і незалежної освітньої інституції – Українського католицького університету (УКУ). Заснуванню Хабу передував кількамісячний процес розробки концепції та стратегії його діяльності. Врешті, в грудні 2016 року робота Хабу стартувала офіційно у формі спільної ініціативи Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ) та Школи управління УКУ, за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, Комітету підприємців Львівщини, та за участі експерта Світового банку Андрія Паляниці в рамках проекту «Відновлення та зростання фінансового та підприємницького сектору України», що реалізується Шведським агентством з міжнародної співпраці та розвитку (SIDA).

Неабияку роль у створенні ініціативи відіграв Павло Шеремета, на той час очільник Школи управління УКУ. Адже, ідея полягала в тому, щоб Хаб діяв безпосередньо при освітній інституції, а до його роботи в першу чергу були залучені студенти програм, як молоде, активне, вмотивоване покоління зі свіжими поглядами та ідеями. Координатором Хабу став Тарас Хавунка, який тоді навчався на Магістерській програмі з публічного адміністрування у Школі управління.

Протягом червня-вересня 2016 року було сформовано перелік найбільш актуальних питань для першочергового опрацювання, зокрема:– організація паркування у містах;– розміщення літніх майданчиків закладами громадського харчування;– інвентаризація основних засобів та земель у об’єднаних територіальних громадах;

– розподіл коштів між бюджетами сіл-членів ОТГ.

Перша публічна презентація розробок команди відбулась 15 грудня у Львові. Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна під час презентації Хабу наголосила, що реалізація цієї ініціативи є надзвичайно важливим кроком, який спрямований на зміну системи і підходу до прийняття рішень, підвищення ролі громадськості. Таким чином, пілотна ініціатива була покликана продемонструвати важливість правильного формування регуляторного середовища, його впливу на покращення ділового клімату та створення позитивних результатів для місцевих громад.Протягом 2017 року команда ЛРХ активно працювала над покращенням регуляторного середовища регіону через надання практичної допомоги органам влади та місцевого самоврядування у реалізації регуляторних функцій; аналізувала проекти та вже існуючі місцеві регуляторні акти, включно з розрахунками М-тесту; розробляла напрацювання, які є пріоритетними та актуальними для підприємців та громад; моніторила регуляторне середовище і відстежувала результативність діючих місцевих рішень; поширювала досвід серед інших регіонів тощо.
Станом на сьогодні
ЛРХ – це місце, де виробляються універсальні принципи побудови сильного місцевого самоврядування на базі сталого економічного зростання. Колектив хабу складається з 7-8 осіб, проте для окремих проектів додатково залучаються інтерни, журналісти, експерти та аналітики. Це дозволяє водночас працювати разом в кількох активностях та рухатися в одному напрямку.